BCAA

Bcaa, protein içeren besinlerde bulunan; lösin, izolösin, valine olmak üzere 3 farklı aminoasidin bir araya gelmesiyle oluşan aminoasit zinciridir. Vücuttaki toplam aminoasidin büyük bir bölümünü karşılar. Vücut kendi başına bu aminoasitleri üretemediği için çeşitli protein kaynaklı besinlerle dışarıdan takviye edilir. Özellikle kırmızı et, yumurta, baklagiller balık, süt, peynir, gibi besinlerde bulunur. Genellikle toz ya da tablet şeklindedir. Antrenmandan önce, antrenman sırasında veya sonrasında bcaa kullanımı performans ve enerji arttırımı için doğru bir tercihtir. Ayrıca ”Bcaa nedir?” sorusundan yola çıkarak içerisindeki aminoasitleri incelediğimizde her aminoasidin vücuda ayrı bir faydası vardır.

Lösin (Leucine): Dışarıdan besin yoluyla takviye edilen aminoasitlerden biridir. Glisin ile birleşerek vücuttaki yaygın aminoasitlerden birini oluşturur. Lösin, kan şekerini dengeleyerek vücut enerjisini artırır, kas zedelenmelerini azaltarak kas dokusuna zarar gelmesini önler.

İzolösin (Iso-Leucine): Vücudun kendi başına üretemediği diğer aminoasit çeşididir. Lösin gibi kan şekeri seviyesinin düzenli olmasını sağlar. Vücutta olabilecek açık yaraların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olarak enfeksiyon kapma riskini azaltır. Kanın hızlı bir şekilde pıhtılaşmasına destek olur.

Valin (Valine): Protein yapısının içinde bulunan, sudan hoşlanmayan aminoasitlerdir. Kas dokusunu zedelenmelere karşı korur. Vücudun nitrojen ve glikoz ihtiyacını karşılar. Peynir, balık ve sebze gibi besinlerde bulunur.

BCAA’nın Faydaları Nelerdir?

Bcaa, spor yaparken veya spordan sonra oluşabilecek fiziksel ve zihinsel mental yorgunluk hissini azaltır. Kas zedelenmesini önleyerek kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Özellikle antrenman sırasında vücuttaki kasların etkili bir şekilde çalışmasına bağlı olarak antrenman sonrasında kas ağrısı oluşabilir. Bu gibi durumlarda bcaa, kas ağrısını hafifleterek vücudu rahatlatır. Kreatin kinaz ve laktat dehidrojenaz enzimlerinin kan seviyelerini düşürür ve kas zedelenmesine bağlı oluşabilecek sakatlık riskini hafifletir. Düzenli olarak kullanıldığında enzimleri daha hızlı harekete geçirmesinden dolayı bcaa, vücuttaki kas gelişimini destekler. Kan şekeri seviyesini korumaya yardımcı olur. Lösin ve izolösin aminoasit bileşenleri vücuttaki protein yapılı hormon seviyesini artırarak kasın kandan daha fazla şeker almasına olanak tanır. Bu sayede vücuttaki kan şekeri seviyesi dengelenir.

Gösterilen sonuç sayısı: 1